EL-BAB İçin Çatışmalar Devam Ediyor - Karaman Haberi

EL-BAB İçin Çatışmalar Devam Ediyor

TSK Destekli Çatışma DAES 'e Büyük Operasyon.

EL-BAB İçin Çatışmalar Devam Ediyor
Haberin videosu için tıklayın!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Silahlı gücü (ÖSO) bir gün önce DEAŞ’ın kalesi konumundaki Suriye'nin El Bab şehrine operasyon tertip etti.

Sokak çatışmaların yaşandığı kazada en az 150 terörist öldürüldü. Ağır darbe yiyen DEAŞ ise bomba yüklü 4 araçla intihar saldırısı tertip etti. DAEŞ'in saldırılarında 14 asker şehit oldu, 33 asker ise yaralandı.
Bir gün önce, çatışmalar, DEAŞ'ın sözde kalesi olarak gördüğü El Bab'a hakim bir tepede bulunan Şehir Hastanesi civarında ağırlık kazandı. DEAŞ'ın barınma ve silah/cephane deposu haline getirdiği Şehir Hastanesi bölgesindeki bu noktanın El Bab'ın ele geçirilmesinde büyük ehemmiyeti bulunması hasebiyle DEAŞ terör örgütü tüm gücüyle saldırdı.

Askeri kaynaklar, “Bu hastanenin bulunduğu hakim arazinin ele geçmesini müteakip DEAŞ'ın El Bab'daki hakimiyeti büyük ölçüde kırılmış olacak. Bu noktanın ele geçirilmesiyle şehir merkezi büyük ölçüde kontrol altına alınmış olacak" bilgisini verdi.

TSK'dan yapılan izahta ise TSK ve bağlaşığı karşıt görüşlü güçlerin Halep-El Bab yolunu kestiği kaydedilirken, “Fırat Kalkanı Harekâtı dahilinde abluka edilmiş olan El Bab meskûn yerelin kontrol edilmesine yönelik harekat devam etmektedir” denildi.

SABAH SAATLERİNDE HAVA OPERASYONU TEKRAR BAŞLADI
Dün çatışmaların başlamasıyla birlikte hava operasyonları da ara vermeden devam etti. Türk jetleri bugün sabahın erken saatlerinden itibaren El Bab'taki DAEŞ hedeflerine yönelik tekrar operasyon başlattı. Bölgede bulunan bir çok DAEŞ hedefi imha edildi.Türk F-16'ların bombardımanına topçu birlikleri de destek oldu.
Bölgede süren sıcak çatışmalar ve Türk jetlerinin terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik bombardımanı görüntülendi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüştüğünü belirten Erdoğan ise “Şu anda El Bab tamamıyla ÖSO ve askerimiz tarafından abluka etme altındadır." açıklamasını yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK Özgür Suriye Silahlı gücü ÖSO DEAŞ Suriye El Bab şehri