İş ve Meslek Danışmanları MAYIS’ta Atama Bekliyor - Karaman Haberi

İş ve Meslek Danışmanları MAYIS’ta Atama Bekliyor

Sayıları 15 Bini geçen İş ve Meslek Danışmanları 4 yıldır yapılmayan atamaların biran önce yapılmasını bekliyor.

İş ve Meslek Danışmanları MAYIS’ta Atama Bekliyor

Türkiye’de ilk defa 2011 yılında Avrupa Birliği (AB) ile uyum yasaları çerçevesinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir özveri ile başlattığı bir sistem olan İş ve Meslek Danışmanlığı ile ilk 6 sınavda sınavı kazanan tüm adaylar 2013 Nisan’ına kadar eksiksiz bir şekilde atandı.

Atama Yapılmıyor, Sınavlar Yapılıyor

2013 Nisan ayından bugüne kadar geldiğimiz 2017 Mayıs ayına kadar tek bir atama dahi yapılmadı. Buna karşılık sınav yapmaya yetkili 4 üniversite toplam 48 kez İş ve Meslek Danışmanlığı sınavları yaptı.

Maliye Bakanlığı’ndan Cevap Bekleniyor

Mart ayında açıklanan işsizlik oranının yüzde 13 lere dayanması ve genç işsizliğinde yüzde 24 olmasından dolayı işsizlik oranının tekrardan tek haneli rakama ulaşması için daha çok İş ve Meslek Danışmanları alınarak sahaya inmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşan işsizlikle mücadele için Milli İstihdam Seferberliği başlattı. Bu kapsamda da İŞKUR tarafından referandum dan önce  3500 İş ve Meslek Danışmanı talebi Maliye Bakanlığına iletilmiş, Maliye Bakanlığı tarafından aylardır olumlu bir cevap verilmedi.

Milli İstihdam Seferberliğinde en önemli yüklenici kurum İŞKUR olmakla birlikte öncü çalışanlar İş ve Meslek Danışmanları olacak. Fakat mevcut hali ile büyük istek, şevk ve özveri ile çalışan İş ve Meslek Danışmanı sayısı bu seferberliğin başarısı noktasında yetersiz kalmakta çünkü geldiğimiz gün itibariyle çeşitli atamalar ve ihraçlar nedeniyle çalışan iş Meslek Danışmanı sayısı 3000 lere düştü. Bu nedenle de kurum dışından yeni atama yapılması kaçınılmaz. 15 bin İş ve Meslek Danışmanı adına MAYIS ayı MÜJDE ayı olsun.

karaman türkiye iş ve meslek danışmanları işkur cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan maliye bakanlığı işsizlik çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı atama