Karaman'ın Sarıveliler İlçesinin Kirazı Yüz Güldürüyor - Karaman Haberi

Karaman'ın Sarıveliler İlçesinin Kirazı Yüz Güldürüyor

Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde Kiraz hasadı devam ediyor.

Karaman'ın Sarıveliler İlçesinin Kirazı Yüz Güldürüyor

Hava şartlarından dolayı Türkiye genelinde rekoltesi düşük olan Kiraz Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde tavan yaptı. Geçen yıl 2 3 TL ye satılan kirazın kilosu Sarıveliler'de 8- 10 TL civarında satılıyor.

Aynı zamanda Kiraz üreticisi olan MHP Sarıveliler ilçe başkanı Kasım Tunç, Sarıveliler kirazının neden tercih edildiğini anlattı. Tunç " Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilen ve ihraç edildiği Avrupa ülkelerinde "Türk kirazı" olarak bilinen Ziraat-900 (Napolyon) cinsi kiraz 5-6 liradan alıcı buluyor. 

İlçemizde ihracata yönelik üretilen Napolyon cinsi kirazlar ise, kiraz ağacının yetişebileceği en son rakımda üretildiğinden diğer bölgelere göre aroması çok daha zengin ve dayanıklılığı 2-3 kat daha fazla. Bu yüzden ihracatçı firmalar tarafından Sarıveliler’in Kirazı tercih ediliyor. İlçemizde yetiştirilen kirazlar Avrupa, Rusya ve Baltık ülkelerine doğrudan ihraç ediliyor. Sarıvelilerli Kiraz üreticileri olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktan dolayı son derece mutluyuz. Üreticilerimiz de bu yılki fiyatlardan son derece mutlu’’ Dedi. Yaklaşık 20 gün daha sürecek olan Kiraz hasadında Sarıveliler kirazının kilosu 15 tl ye kadar çıkması bekleniyor.

 

karaman haberi karaman sarıveliler sarıveliler kirazı kiraz türk kirazı napolyon cinsi kiraz karaman sarıveliler mhp türkiye