Aksaray'da Meme Kanseri Konferansı Verildi - Karaman Haberi

Aksaray'da Meme Kanseri Konferansı Verildi

“Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır, Geç Kalmayın” adlı Konferansta Önemli Mesajlar Verildi

Aksaray'da Meme Kanseri Konferansı Verildi

Aksaray Üniversitesinin ev sahipliğinde, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu’nun destekleriyle düzenlenen “Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır, Geç Kalmayın” konulu konferans düzenlendi.

Aksaray Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen programa Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın Eşi Hasibe Yazgı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf Şahin, ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan, Aksaray İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçarslan, Hatice Şahin Eroğlu, hastalıkla mücadele eden kadınlar ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Şahin Eroğlu yaptı. Eroğlu, “Çok değerli protokol çok kıymetli misafirlerimiz, şöyle salona baktığım zaman bugün en mutlu olduğum anlardan biri inanın buna. Birçok toplantı konuşma yaptım. Fakat bugünkü kadar inanın hiç bu kadar heyecanlanmadım. O kadar güzel bir katılım var ki toplumumuzu bilinçlendirmek açısından bilgi aktarımı açısından bir ilde bulunan sivil toplum örgütlerinin ana vazifelerinden birisi de bu.

Bize bu noktada Sayın Belediye Başkanıma, saygıdeğer eşine, üniversitemizin değerli rektörüne rektör yardımcılarına ve çok sevgili dekanımız Namık hocamıza emeği geçen bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.  Ben de annesini göğüs kanserinden kaybetmiş bir kadın olaraktan bu konuda çok duyarlıyım.  Bana ilk konu getirildiğinde böyle bir işbirliği yapıp, kadınlarımızı bilinçlendirelim denildiğinde o kadar heyecanlandım ki gerçekten insanın yaşadığı sıkıntıları bilir.  Yaşanılan ve verilen mücadele bilir. Hepimizin şurada yakınlarından, akrabasından, komşusundan mutlaka birileri bu rahatsızlığı yaşamış bu çileyi çekmiştir.  Benim annem 1980’li yıllarda bunu yaşadı. O dönemde tıp bu kadar ileri değildi. Bana bu işbirliği teklifi geldiğinde belki bu kadar heyecanımın nedenini buydu. Çünkü o yıllarda tıp bu kadar ilerlememişti. Erken tanının bu konuda ne kadar önemli olduğunu sosyal medyada olsun, ulusal basında olsun ve Aksaray Üniversitemizin çiçeği burnunda Tıp Fakültesi hocalarımızın dekanımız olsun bu konudaki verecekleri bilgilerin bizim için inanın çok önemli.
 Şuradan çıkan ve bir kelime öğrenen bir kadınımızın sadece kadınlarımızın değil çünkü erkeklerimiz de var. Erkeklerin izinde kız kardeşleri, eşleri, komşusu var, çevresi var. Çevresinde hanım, kadın arkadaşları var onun içinde öğreneceğiz bir bilgi bizim için çok önemli. Ben sözleri birçok uzatmak istemiyorum. Bu programı gerçekleşmesinde bize işbirliği sunan Aksaray Üniversitemize, Belediye Başkanımıza ve saygıdeğer eşlerine ve derneğimizin değerli yönetim kurulu üyelerine emek veren herkese huzurunuzda tekrar teşekkür ediyor. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” dedi.

 Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın eşi Hasibe Yazgı ise yaptığı konuşmada kadınların hayatta her zaman mücadele içinde olduklarını belirterek, yaşadığı bazı anılarını izleyicilerle paylaştı.

Hasibe Yazgı  “Biz kadınlar hayatta her şeyi üstlenerek tek başımıza mücadele etmeye çalışıyoruz. Kanser hastalığında erken tanıyla sosyal yaşamdan kopmadan sevdiklerimizden uzaklaşmadan olumsuzluklara maruz kalmadan kötü hücreler ile mücadele etmek artık çok kolay” dedi.
 Yazgı, programa katkı sağlayanlara da teşekkür ederek “Ayrıca bu güzel programa desteklerinden dolayı İş Kadınları Derneği Başkanı Hatice Eroğlu'na Aksaray Belediyesine, kadınlarımıza verdiği değerden ötürü Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de yakalarımıza taktığımız kurdeleleri yapan daha önce bu hastalığa yakalanmış ve halen mücadele eden gülen güçlü kadınlara.. Sizleri çok seviyoruz” şeklinde konuştu.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf Şahin, “Aksaray Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Aksaray Belediyesi'nin ve Aksaray Kadın Girişimciler Topluluğunun destekleri ile beraber düzenlenenmiş olduğumuz programı hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz” diyerek başladığı konuşmasında eskiden sağlık koşulların zor şartlarda sağladığını aktardı ve konuşmasının devamında: “Aksaray'a Tıp Fakültesi gibi bir fakültenin kazandırılması pek çok büyüğümüzle beraber bu sürece üretmiş olmaktan gurur duyuyorum. Tıp fakültesinin Aksaray'da şimdi işleyeceğimiz konuyla ile ilgili güzel işler yapması beni umutlandırıyor. İçten içe tuhaf sevinç hissediyorum.” dedi.
 ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan konuşmasında “Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser. Birazdan Ne sıklıkla görüldüğünü açıklayacağım.

2004 yılından beri Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olarak değerlendirilmekte. Bu amaçla ülkemizde ve dünyamızda çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.  Sağlık Bakanlığı olarak Gezici mamografiye cihazları, mamografiye ulaşamayan bayanlara mamografi götürüp meme kanseri taramalarını yapmaktadır. Biz de bu bağlamda yaklaşık 2013 yılından beri daha önce çalıştığım yerlerde benzer programları yaptık.  Binlerce kadına meme kanseri ile ilgili bilgi verdik. Buradaki amacımız bir tane de olsa erken teşhis sağlayıp bir kişiyi bu hastalıktan kurtarırsak ne mutlu bize diye düşündük.  Burada Aksaray'a geldiğimizde de aynı şekilde devam ettirmeye çalışacağız” diyerek kanser hücrelerinin oluşum evrelerinden bahsetti ve erken teşhisin hayat kurtardığını aktardı.

ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan katılımcıların sorularını yanıtladıktan sonra Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf Şahin, Prof. Dr. Namık Özkan’a plaket takdim etti.  

karaman haberaksarayaksaray habermeme kanserierken teşhishaluk şahin yazgıaksaray üniversitesirektör yusuf şahin