İşte Karaman'ın Suriyeli Nüfusu - Karaman Haberi

İşte Karaman'ın Suriyeli Nüfusu

Göç İdaresi’ne başvuran Suriyeli, verilen dosya numarasını Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesindeki ilgili bölüme girdiğinde, “Vatandaş olmanızdan dolayı sizi kutluyoruz” yazılı mesajı gördü

İşte Karaman'ın Suriyeli Nüfusu

Türkiye’ye sığınan 3 milyona yakın Suriyeli’nin bir bölümünün Türk yurttaşlığına alınmasıyla alakalı süreç geçen sene başladı.
Türk yurttaşlığına alınacak 300 bin Suriyeliden en az 120 bini bir yıl içerisinde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’e müracaat etti. İlk etapta yurttaşlık verilecek 7 bin Suriyeli ise neticeleri beklemeye başladı. 
Yurttaşlık müracaatlarından öncelikle Geçici Eğitim Merkezleri’ndeki sığınmacılara eğitim veren öğretmenlere öncelik verilirken, öncelikli olan diğer kişilerin de beyaz yakalılar olarak deyim edilen grup olduğu öğrenildi. Müracaatlarını bulundukları şehirlerdeki Göç İdaresi Müdürlüklerine yapan Suriyeliler, kendilerine verilen bir dosya numarasıyla süreci Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden izlemeye başladı.
KARAMAN’DA 400 SURİYELİ
Türkiye’de kayıtlı olarak yaşayan takriben 2 milyon 750 bin Suriyeli, T.C yurttaşı olursa bunların 1 milyon 500 bini seçimlerde rey kullanma hakkına sahip olacak. Buna göre Karaman’da da geçen yıl verilerine göre 400 Suriye’linin yaşadığı öğrenildi.

karaman karaman haber karaman suriyeli nüfusu karaman haberi karaman suriye