E-Reçete Dönemi Başlıyor - Karaman Haberi

E-Reçete Dönemi Başlıyor

Bakanlığımızca hayvan sağlığında kullanılan ilaçların reçete edilmesi, matbu evrak yerine E-Reçete Sistemi üzerinden yazılarak yürütülecektir.

E-Reçete Dönemi Başlıyor

 Mart 2017 tarihinde temeli atılan sistem Temmuz ayından itibaren kullanılmaya başlanmış olup, 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren ise sistem zorunlu hale gelecek. Söz konusu E-Reçete sisteminin ilimiz serbest Veteriner Hekimleri ile işletme Veteriner Hekimlerine tanıtılması ve uygulamalarının anlatılması amacıyla İl Müdürlüğümüzde bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. 23 Kasım 2017 tarihindeki toplantıya; İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit ÇAĞLIYAN, Karaman Veteriner Hekimler Odası Başkanı Osman ÇOLAK ve İlimizde hizmet veren serbest ve işletme Veteriner Hekimleri katıldılar.

Eğitimde İl Müdürlüğümüz personeli Veteriner Hekim Fulya ÇÖMÜK ŞERİTOĞLU e-Reçete sistemi hakkında katılımcılara bir sunum yaparak, sistemin kullanılışı ve uygulamalarını sistem üzerinden uygulamalı olarak göstermiştir. Sistemin hayvancılık kayıt sistemi olan Türk-Vet Sistemi üzerinden çalışacağını anlatan Veteriner Hekim ÇÖMÜK ŞERİTOĞLU, sistem ile veteriner ilaçlarının denetimi, takibi ve kontrolünün sağlanacağını söyleyerek, hayvan sağlığındaki birçok ilacın et, süt ve yumurtada kalıntı bırakması nedeniyle dolaylı olarak insan sağlığını etkilediğini, bu sistem ile et, süt ve yumurta değeri olan hayvanların ürünlerinin tüketime sunulmadan önce, ilaç kalıntısı bakımından tabinin daha iyi yapılacağını belirtti.

Toplantıda Şube Müdürü Ümit ÇAĞLIYAN da katılımcılara sistem hakkında bilgiler vererek, kanatlı, arı, kedi, köpek ve balık gibi hayvanların da reçetelerinin sistem üzerinden takip edilerek, bilinçli antibiyotik kullanımı ve sağlıklı hayvansal ürünler elde edilmesi yönünde önemli bir adım atılmış olacağını söyledi. Toplantı katılımcılardan gelen sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 27.11.2017

karaman karaman haber karaman haberi karaman tarım