Sigarayla Mücadelede Gelinen Son Nokta - Karaman Haberi

Sigarayla Mücadelede Gelinen Son Nokta

Yasa dışı sigara içilen yerlerin kontrolünü 1 milyon gönüllü gerçekleştirecek. Denetmenler, cep telefonuyla mekânın konumunu belirleyerek ihbarda bulunulacak.

Sigarayla Mücadelede Gelinen Son Nokta

 

Sağlık Bakanlığı'nın yeni yılda yarı kapalı alanlarda da sigara yasağı getirmesinin hemen peşinden denetimlerde de yeni uygulama başlayacak. Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak projesiyle dünyada ilk kez sigarayla mücadelede dijital denetim başlayacak. “Yeşil dedektör” ismi verilen uygulama cep telefonu ve bilgisayarlara yüklenecek.

Sağlık Bakanlığı, tütünle mücadele dâhilinde yarı kapalı mekânlarda sigara içiminin de yasaklandığını duyurdu. Böylelikle lokanta, kafe ve benzeri yiyecek- içecek servisi yapan işletmelerde sigara içenler için oluşturulan bölümler de yasak kapsamına girdi. Yeşilay ile Sağlık Bakanlığı yeni tertip etmenin yürütülmesine katkı vermek için ortak bir çalışma başlattı. 'Dijital denetim' isimi verilen çalışma ile sigara içmeyen veyahut kapalı mekanda sigaradan rahatsız olan tüm yurttaşlar gönüllü tecrübe etmen olarak görevlendirecek. Sağlık Bakanı Türkiye'de etkin olarak kullanılacağını söyledi.

Tek Tıkla Bildirim

Cep telefonlarında veyahut bilgisayarlara ücretsiz yüklenen 'Yeşil dedektör' uygulaması direk Sağlık Bakanlığı'nın Alo 184 hattı ile irtibatlı olacak. Bulunduğu mekanda sigara içildiğini gören yurttaş, cep telefonundan mekanın konumunu tek bir tuşla belirleyerek sigara içildiğine ait ihbarda bulunacak. Dünyada ilk kez Türkiye'de geliştirilen uygulama Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından onaylandı. DSÖ, uygulamanın neticelerini değerlendirdikten sonra sigara ile mücadele eden diğer ülkelere uygulamayı yaygınlaştırılacak.

 

karaman karaman haber Sigarayla Mücadele cep telefonu ile ihbar sağlık bakanlığı Yeşil dedektör uygulaması