YGS Başvurusu Nasıl Yapılır? - Karaman Haberi

YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YGS müracaatı yapmak isteyen yüz binlerce lise mezunları, Tüm detaylar.

YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

 YGS kayıt işlemleri için son günlere girilirken, kimi öğrenciler müracaatın ardından para yatırma işlemlerinin nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Üniversite hayali kuran öğrencilerin ilgi ettiği YGS müracaatları 18 Ocak Çarşamba günü son müracaatını alacak

Ücretler Hangi Bankaya Yatırılacak?

Okullarda ve ÖSYM üzerinden yapılan sınav başvurularının ardından bir hayli üniversite adayı, ücretlerin yatırılacağı bankayı araştırmıştı. Bu sene 60 TL olarak belirlenen sınav ücretleri, ansızın fazla bankaya yatırılabilecek. İşte, ücretlerin yatırılabileceği bankalar;

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden  müracaat edecek adaylar hariç), Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden müracaat edecek adaylar hariç), Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler, Ziraat Bankası yalnızca internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Ödemeler İnternet Üzerinden De Yapılabilecek

Bankaya gitmeye zamanı olmayan adayları da düşünen ÖSYM, ödemeleri İnternet üzerinden kabul edecek. ÖSYM Web sitesi üzerinden kredi veyahut bankamatik kartı aracılığıyla yapılabilecek ödemeler, T.C. Kimlik numarası ile kolayca ödenebilecek.

YGS Başvuruda Neler Değişti?

ÖSYS Rehberinde da açıkça belirtilen başvuru süreci, mezun ya da okuyan ayrımı içeriyor. Mezun olan ve ÖSYM sistemine kayıtlı olan adaylar işlemlerini online bitirebilecekken, daha mezun olmayan öğrenciler bu işlemlerini başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirecek ayrıca başvuruda kimlik bilgileri sistemi değişti adaylar o kısma nüfus cüzdanı olan kısmı işaretleyecek eğer nüfus cüzdanı yok ise diğer seçeneklerden olanı işaretlenecek. YGS başvurusu, ÖSYM başvuru merkezleri ve yetkilendirilmiş okul müdürlükleri tarafından gerçekleştirilebilecek.

Mezun olan veya rastgele bir sınav başvurusu nedeniyle Aday İşlemleri Sistemi'nde (AİS) kaydı olan öğrenciler, ais.osym.gov.tr adresi üzerinden müracaatlarını sistem yönergeleriyle bitirebilecek.

Müracaat Süreci Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Müracaatları 04 Ocak Çarşamba günü başlayan YGS, 18 Ocak Çarşamba günü 23.59'a kadar müracaat almaya devam edecek. Müracaat işlemi böylelikle iki haftada bitirmiş olacak.

karaman karaman haberi 2017 ygs başvuruda neler değişti ygs başvurusu nasıl yapılır ygs ücretleri hangi bankaya yatırılır internet üzerinden ygs parası yatırma