10 Milyon TL’ye Yapıldı Denilen Arama Motorunu 60 TL’ye Yaptılar - Karaman Haberi

10 Milyon TL’ye Yapıldı Denilen Arama Motorunu 60 TL’ye Yaptılar

10 senedir emek verildiğini söylenen sistemi webmasterlar 20 dakikada yaptı

10 Milyon TL’ye Yapıldı Denilen Arama Motorunu 60 TL’ye Yaptılar

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir “Yerli arama motoru” çalışmasına başlanıldığını Google, Yandex ve Baidu gibi yabancı arama motorlarından kurtulup kendi arama motorumuzu kullanacağımızı açıklamıştı.

Haber sitelerinde bir anda yayılmaya başlayan Geliyoo.com adındaki yerli arama motorunun Google API kullanıyor olması kafa karıştırdı.

Hakan Atabaş ve Fatih Arslan adındaki iki Türk geliştiricinin ürünü olan Geliyoo.com’un Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ve BTK tarafından açıklanan ve çalışmaları yürütülen “Yerli Arama Motoru” alakası yoktur. Çünkü Google hegemonyasından kurtulan Rusların Yandex’i ve Çinlilerin ‘Baidu’su olmak istediklerini dile getiren Geliyoo.com’un direkt olarak arama sonuçlarını Google üzerinden veriyor olması ne yazık ki hiçbir milli ya da yerli algısını kazandırmıyor.

Google ve Yandex gibi hizmetler yerine Türk yapımı bir arama motoru çalışmasına girilmesinin ardından bugün birçok haber sitesi yerli arama motoru olan Geliyoo’nun beta olarak açıldığını dillendiriyor.

10 senedir emek verildiğini ve maliyetinin 10 Milyon TL olduğu söylenen arama motoru, webmasterlar tarafından 60 TL verilerek sadece 20 dakikada yapıldı.

Sözde 10 sene uğraşılan ve maliyeti 10 Milyon TL olan arama motoru: www.geliyoo.com

Aynı Sistemi sadece 20 dakikada ve maliyeti 60 TL olan arama motoru: http://gidiyoo.org/

http://gelemiyoo.com/

Hazır scriptin adresi: https://algoprog.com/google-search-script

Geliyoo.com İddialara Yanıt Verdi

“Öncelikle haberimizin yapılmasında emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Değerli kullanıcılarımıza ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere bu yazı yayınlanmıştır. Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. “Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde “Geliyoo” nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır.

 Önceki haberde sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olmadığımızdan dolayı bu çalışma yayına açılmıştır. İlgili makam ve kuruluşlara varlığımızı hatırlatmak adına Geliyoo’nun reklam yayına sunulmuştur. Ziyaretçilerin kapalı bir site ile karşılaşmaları için sonuçlar bu şekilde servis edilmiştir.

Geliyoo’nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye’de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarafımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda çevrimiçi de görülen çalışma değildir.

Her haber kanalı ve yayın organının yapacağı haberi kontrol edemediğimiz için yapılan haberlerde kullanılan telaffuzlar, bilgiler ve anlatımlar farklı anlaşılmış olabilir. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve doğru açıklamayı yapmak adına bu bildiri hazırlamış bulunuyoruz.

İlgili makam ve kuruluşlar “gerçek Geliyoo altyapısı” hakkında bilgi almak istediklerinde bizler ile iletişime geçerek alabiliyorlar. Şu ana kadar gelen telefon, mesaj ve maillere ilgili altyapının açıklaması yapılmış ve örnek altyapı için hazırlanan çalışma sunulmuştur.

Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik.

Tüm Kamuoyunun Bilgisine Saygı İle Duyurulur.”

karaman karaman haber bilim teknoloji geliyoo yerli arama motoru 10 milyon tl'lik arama motoru webmaster 20 dakikada yapılan arama motoru btk ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı