Musul'un Doğu Yakası DEAŞ'tan Geri Alındı - Karaman Haberi

Musul'un Doğu Yakası DEAŞ'tan Geri Alındı

Irak Ordusu, terör örgütü DEAŞ'ın üst bölge olarak kullandığı Musul'un Doğu yakasını tamamen kontrol altına aldı.

 Musul'un Doğu Yakası DEAŞ'tan Geri Alındı

 

Irak ordusu, üçüncü ayını dolduran Musul operasyonunda kentin doğusunun terör örgütünden tamamen temizlendiğini açıkladı. Dicle Nehri'nin doğusunun kontrol edilmesi, harekatın başından bu yana en önemli adım özelliğini taşıyor.

Batı Cephesinden de Harekete Geçildi

Iraklı korgeneral Talib Şigati, Dicle Nehri'nin doğusundaki bölümün terörle mücadele birlikleri tarafından kontrol edildiğini söyledi. Irak Başbakanı Hayder el İbadi, bugün yaptığı açıklamada ordu birliklerinin batı cephesinden de harekete geçtiğini ilan etmişti.

100 Binden Fazla Silahlı Unsur Katılıyor

17 Ekim'de başlatılan büyük Musul operasyonuna, 100 binden fazla silahlı unsur katılıyor. Cephede savaşanlar arasında ordu birliklerinin yanı sıra Peşmergeler, Şii milisler Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri yer alıyor.

Yaklaşık 6 bin militanıyla kent merkezinde direnen terör örgütü, sokak savaşlarında özellikle bomba yüklü araçlar ve keskin nişancıları kullanıyor. Operasyonda kısa sürede kentin doğusundaki mahallelere ulaşıldı ancak sokak çatışmaları çok yavaş ilerliyor.

Musul Tamamen Kuşatıldı

Haşdi Şabi güçlerinin batıdan ilerleyip kuzeydeki Peşmerge ile birleşmesiyle Musul tamamen kuşatılmış oldu. Üç aylık süreçte insani durum ise tam bir trajediye dönüştü. 100 binden fazla sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı, yüzbinlerce sivil ise halihazır’da IŞİD'in elinde rehin durumda.

karaman karaman haber işid deaş Musul'un Doğu kısmı alındı Irak Ordusu musulu aldı