Tüm Dünyayı Ayağa Kaldıran Olay! - Karaman Haberi

Tüm Dünyayı Ayağa Kaldıran Olay!

ABD Yeni Başkanı Donald Trump'a Tüm Dünyadan Protestolar Yağıyor.

Tüm Dünyayı Ayağa Kaldıran Olay!


Trump'ın ABD başkanlığındaki ilk gününde sayıları 2 milyonu bulan kadınlar, Avustralya'dan Kenya'ya, Hindistan'dan İngiltere'ye, Madagaskar'dan ABD'ye dünya çapında yürüyüş gerçekleştiriyor. Alınan son dakika haberine göre; gösterilerde "Irkçılığa hayır, Trump'a hayır" sloganları atılıyor. 

ABD'nin Başkenti Washington'daki gösteriye yarım milyon insanın katılması bekleniyor. 275 bin kişinin metroyu kullandığı duyuruldu, dünkü yemin merasiminde bu rakam 193 bindi. Yürüyüşte yer alacak ünlüler arasında şarkıcı Katy Perry, oyuncu Scarlett Johansson ve komedyen Amy Schumer de var.
Yeryüzünde 2 milyondan fazla kadın, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'a karşı yürüyor. 'Kadınların Yürüyüşü' isimli dev organizasyona erkekler de katılıyor. Aralarında Kenya, Gana, Filipinler, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Endonezya, Lübnan, Güney Afrika, Arjantin, İspanya, İsveç, İrlanda, Sırbistan, Almanya, İtalya, Çekya ve İngiltere'nin de bulunduğu ülkelerde kalabalıklar alanları ve bulvarları doldurdu. Son dakika yayınlanan haritada, Antarktika dışında tüm kıtalarda gösterilerin yapıldığı görülüyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da ABD Büyükelçiliği önünde başlayan yürüyüşün son durağı tanınmış Trafalgar Alanı'ydı. Londra caddelerinde on binlerce kişi 'Irkçılığa hayır, Trump'a hayır', 'Çöplük Trump' sloganları attı. Gösteriye, Londra Belediye Başkanı Sadık Han, eşi Saadiya ile beraber katıldı.

İnsan hakları için yürüyen kadınlar, muhacir ve İslam karşıtı ABD öncününü tenkit eden pankartlar taşıyor. Pankartlardaki ağırlıklı renkler, gökkuşağından oluşuyor.

İngiliz medyası, ülkenin hemen hemen her şehrinde sokağa çıkan insanların sayısının 100 bini aştığını bildiriyor.

WASHINTON'DA YARIM MİLYON KADIN

ABD'nin başkenti Washington DC'deki yürüyüşe 500 binden fazla insanın katılması bekleniyor. Metroyu bu sabah saat 11.00'e kadar gösteriye gitmek üzere kullananların sayısı 275 bini buldu. Dünkü yemin merasiminde metroya binenlerin sayısı 193 bindi.

Kalabalıklar, Kurultay binası önünde sabahın erken saatlerinde toplanmaya başladı. Gösteride yer alacak tanınmış kişiler arasında şarkıcı Katy Perry, oyuncu Scarlett Johansson ve komedyen Amy Schumer de var.

Sosyal medyada paylaşılan resimlerde, onlarca kadının yürüyüşe katılmak için diğer eyaletlerden uçakla Washington DC'ye uçtuğu görülüyor.

Yürüyüşü örgütleyenler, sosyal medya aracılığıyla insanlara protestoya katılmaları çağrısında bulunuyor.

İLK İCRAATI OBAMA'NIN KALITINI SİLMEK

Bir gün önce akşam yemin ederek ABD başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump, ilk imza attığı kararnamelerle Barack Obama'nın kimi siyasetlerine bitirdi.

İlk imzanın atıldığı kararnamelerden biri, seçim kampanyasında sıklıkla gündeme getirdiği 'Obamacare' olarak da bilinen sıhhat reformu. Takriben 30 milyon kişinin hayatını etkilemesi beklenen uygulamayı bitirmek için artık federal müesseseler yetkili. Ancak Obamacare'deki bir takım tertip etmeler Kurultay'de yasalaştığı için nasıl bir yol izleneceği daha belirsiz.

Obama'nın geçtiğimiz hafta izah ettiği ve banka kredisiyle ilk defa hane satın alan düşük gelirli ailelerin kredi fiyatlarını azaltan karar da Trump'ın ilk icraatları arasında.

Yemin merasiminden yalnızca birkaç dakika sonra Beyaz Saray'ın resmi internet sitesi de değişti. Yeni sitede, Trump'ın vaatleri bulunuyor.

karaman karaman haber karaman haberleri tüm dünya ayakta trumpa protesto beyaz sarayın sitesi Katy Perry Scarlett Johansson ABD başkanına tepkiler