Türkiye'de Üretilen Milli Silahlar - Karaman Haberi

Türkiye'de Üretilen Milli Silahlar

Ülkemizde Üretilen Silahlar,Som,Tanksavar,Atak,Bora,Altay,Akya,Milgem,Anka,Atmaca,Bmc Kipri,Cobra,Göktürk Uydusu,Gözcü,Hürkuş,İda,Kasırga,Mpt,Pars,Tübitak

Türkiye'de Üretilen Milli Silahlar
Haberin galerisi için tıklayın!

 

Türk Savunma Sanayi geçmiş olduğumuz son yıllar içerisinde yapmış olduğu hız ile birçok alan içerisinde başarılı olan projeleri hayata geçirmeye başlattı. Milli tank, milli uçak ayrıca milli uydu projeleri devlet için büyük bir kararlılık ile devam etmektedir. Türkiye’nin bölgesi üzerinde liderlik iddiasını arttıracak olan ve ordunun gücüne güç katacak olan projeler. Türkiye’nin çıkardığı silahlar ve detayları aşağıda resimli olarak hazır haldedir. İşte Türkiye’nin çıkardığı, üretmiş olduğu milli silahlar ve bu silahların detayları. Türkiyenin ürettiği silahlar, tanklar, uçaklar, vb.

  1. SOM Füzesi

SOM Füzesi pil bataryasından füze başlığına kadar TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş olan Milli füzedir. SOM Füzesinin menzili ise 200 kilometreyi bulabilmektedir.
Uçaklardan, kara ve denizde atış imkanı bulunan SOM Füzesinin hedefi, GPS ile uydu üzerinden ve yer haritası üzerinden belirlenebilmektedir.
Testleri tamamlanıp seri üretimine geçilen füzeler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine de girmiş bulunmaktadır.
SOM Füzesinin menzili üzerinde yapılan çalışmalar da devam etmektedir. 200 km olan menzilinin 500 kilometreye çıkarılması adına birtakım çalışmalar hızlı bir şekilde sürmektedir.

  2.ROKETSAN UMTAS – TANKSAVAR FÜZE SİSTEMİ

UMTAS ilk öncelik olarak taarruz helikopterleri üzerinde kullanım amaçlı geliştirilmiş olan tanksavar füze sistemini taşır. Üzerinde barındırmış olduğu ileri teknoloji sayesinde modern savaş alanlarında bulunan tüm zırhlı tehditlere karşı oldukça etkili olabilmektedir.
Roketsan Umtas – Tanksavar Füze gece ve gündüz olmak üzere bütün hava koşulları dahilinde görevini etkin bir şekilde yerine getirebilmektedir.
Kullanım modlarında at-unut, at-güncelle gibi fonksiyonlar da bulunur.
Hedef güncelleme özelliği ve esnekliği sayesinde;
Sutre arkasından atışlar imkanı,
Sutre arkasında gizlenen hedeflere atışlar,
Hassas vuruş noktası üzerinde ayarların yapılabilmesi,
Vuruş etkinliğinin değerlendirilebilmesi,
Sabit ve hareketli olan hedeflere karşı etkili olarak kullanılabilmesi,
Geniş açı ile fırlatma imkanı ve platform doğrultusu dışındaki hedefler üzerine etkinlik,
Sıvı yakıt yangınları ve kurşun çarpmalarına karşı duyarsız mühimmat özellikleri,
Hava, kara ve denizden kullanılabilmesi,
Milli ATAK helikopteri T129’un UMTAS ile yapılan ilk testleri başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ve 3750 metreden hedefini başarılı bir şekilde vurabildiği görülmüştür.

  3.T129 ATAK HELİKOPTERİ

T129, dünya üzerinde sınıfı içerisinde en etkin bir şekilde kullanılabilen taarruz helikopteri unvanını elinde bulundurmaktadır.
TUSAŞ tesisleri içerisinde üretimi tamamlanmış olan ilk T129 A prototipi 17 Ağustos 2011 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti. İtalya üzerinde 3, Türkiye’de iki adet prototiple devam etmekte olan testler ve kalifikasyonlar faaliyeti tamamlanıncaya dek toplamda 750 saat uçuş gerçekleştirebilmiştir.
ATAK Pilotlarının savaşlara hazır olabilmesi adına hayati bir önem barındıran Entegre Eğitim Sistemi Projesi de TUSAŞ ile hayata geçilecek. Böylece, T129 Helikopterlerinin de envantere ilave edilmesiyle, pilot eğitimi daha etkin olabilecektir.

   4.BORA-12

BORA-12 (JNG-90) Keskin Nişancı Tüfeği.
Jandarma Genel Komutanlığı ve MKE’nin beraber hayata geçirdikleri ve tamamen Türk üretimi olan keskin nişancı silahı BORA-12 oldukça iyi hazırlanılmıştır.
MKE’nin Kırıkkale tesisleri üzerinde tasarımını yapması ve üretime geçirilen Bora-12 silahı, 7,62mm çapında ve 1200 metrede etkili olabilen keskin nişancı tüfeği, silahıdır.
Uluslar arası keskin nişancı tüfeği yarışması dahilinde gündüz ve gece atışları üzerinde başarılı bir şekilde kullanılabilen Bora-12 bu sayede diğer rakiplerini açık ara fark atarak oldukça gerilerde bırakmıştır.

    5. T-155 Fırtına Obüsü

Türkiye’nin çıkardığı silahlar arasında yer alan ve kendi üretimi olan ilk topçu savunma sistemi olarak bilinen T-155 Fırtına Obüsü, F-16 savaş uçaklarından sonraki etkili olan silahlar içerisinde yerini alır.
Fırtına Obüsü T-155, hareket halinde bulunurken 30 saniye içerisinde atışa hazır hale gelebilmektedir. 1 dakika içerisinde ise 6 top atışı yapabilmektedir. Atış görevlerinin sonlanmasından sonra 30 saniye içerisinde mevzi değiştirebilmekte ve bu şekilde düşmanın ateş saldırısına karşı riskleri en aza indirebilmektedir.
T-155 Fırtına Obüsü, ASELSAN tarafından geliştirilmiş olan özgün atışlar kontrol sistemindeki en önemli olan bir diğer özelliği ise, 8 ila 25 kilometre arasında atış mesafesi yapabilmesidir. Ayrıca farklı namlu açıları ile art arda atılmış olan üç merminin de hedefe aynı anda ulaşabilmesi sayesinde 3 obüs görevini tek başına yerine getirebilmektedir.

  6. ALTAY MİLLİ TANK

KOÇ Grubu’na bağlı olan Otokar’ın ana yüklenici bulunduğu proje 2007 tarihinde ele alınmıştı.
Üçüncü nesil ana muharebe tankı şeklinde geliştirilmiş olan Altay, adı ise Kurtuluş Savaşı sırasında 5. Süvari Kolordusu komutanı Fahrettin Altay’dan alınmıştır.
Altay Projesinin teknikteki destek sağlayıcısı Güney Kore hükümetinin Rotem firması olarak bilinir. “Altay” olarak isimlendirilmiş olan tankın tasarım, geliştirme, test ve sertifikasyon, prototip imalatı gibi aşamaların tamamlanabilmesi için bütçeden 500 milyon dolar mali finans ayrıldı.

    7.  AKYA MİLLİTORPİDO

Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) sorumluluğundaki ve Güney Kore’nin de destek vermesiyle AKYA ismi verilen 553mm çapındaki yeni ağır tip torpido üretimine geçildi.
Projede torpidonun harp başlığı konusunda ise ROKETSAN, sonar bölümlerinde ise TÜBİTAK sorumluluğa geçti.

    8.  MİLGEM MİLLİ GEMİ

Milli ve Gemi kelimelerinin kısaltılarak ismi konulan Milgem, yerli imkanlarla modern muharip gemi üretilmesi amaçlandı. Geminin tamamıyla özgün olan ön dizaynı 2004 tarihinde tamamlanabildi ve geminin ilk kaynağı ise 26 Temmuz 2005 yılında İstanbul Tersanesi Komutanlığında atılıp geminin inşa sürecine geçilmişti.
27 Eylül 2008 tarihinde Preveze Deniz Muharebessinin 470. Yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Gününde ilk yerli gemi olan Heybeliada (F-511) denize indirilmişti.
2 Kasım 2010 yılından itibaren deniz seyirlerine başlanıp Milgem performans kontrollerine başlanılmıştı.
Milgem projesinin ikinci gemisi olan Büyükada (F-512) tekne inşası yine İstanbul Tersanesi Komutanlığında sürmektedir.
99 metre uzunlukta olan geminin azami genişliği 14.40 metre olduğu söylenmektedir.

9. ANKA İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA ANKA)

İsmini efsanevi masal kuşu olan “Zümrüd-ü Anka” kuşundan alan insansız hava aracı Türk Havacılık Şirketleri TAI (Turkish Aerospace Industries) tarafınca üretime geçildi.
Test uçuşlarından başarılı bir şekilde ayrılan Anka, 17,3 metre kanat açıklığında, 8 metre boyunda ve 1.600 kilo kalkış ağırlığı ile kendi sınıfındaki en üst kapasitede bulunan uçaklar arasında yer almaktadır.
Anka, 155 beygirlik dizel motor sayesinde 24 saat boyunca havada kalabilmekte ve benzerlerinden daha çok yük taşıyabilmektedir. Gündüz-gece keşifleri, gözetleme ve hedef tespit kabiliyetlerinin en gelişmiş şekline sahip olan Anka, otomatik olarak iniş yapabilecek ve otomatik olarak kalkabilecek durumda.
7 bin civarında parçadan oluşmuş olan ve büyük oranla karbon kompozit malzemelerden imal edilmiş olan Anka’nın gövde ve kanatlarıyla radar görünümünün düşük olmasına özen gösterilmiş durumda. Anka’nın 23 bin feet irtifaya yükselebilmesi ve 18 saat boyunca havada kalması beklenmekte.

10. ATMACA MİLLİ GEMİSAVAR

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Su Altı Savunma (SAS) ihtiyacı doğrultusunda geliştirilmiş olan gemisavar füze sisteminin adı Atmaca olarak konuldu. 80 milyon euoro değerinde olan sözleşmenin imzalanmasıyla beraber prototip geliştirme çalışmalarına geçilmiş durumda.
Roketsan ana yükleniciliğinde sürdürülmeye devam eden bu projede füzeler de kullanılacak.

11. ARMA ZIRHLI MUHAREBE ARACI

Otokar’ın üretmiş olduğu ARMA 8X8 Zırhlı Muharebe Aracı karanlıkta, dumanda, siste herhangi bir ışık yakmayarak termal kameralar sayesinde yolunu ve etrafını görebilme imkanına sahiptir.
Aracın Amfibi kiti sayesinde ön hazırlıklar yapılmadan su içerisinde yüzebilmekte ve suda 8 kilometre hıza ulaşabilecek.
Sürücü ve komutan dahil olmak üzere 12 personel ve 24 ton azami yük taşıyabilme kapasitesine sahiptir. 450 beygir gücündeki motoru 7 ileri 1 geri vitesi bulunur. Araç, 1 depo yakıt sayesinde 750 kilometre mesafeye ulaşabilmektedir.

12. BMC KİRPİ – BMC KİRPİ ASKERİ ARACI

BMC tarafından geliştirilmiş olan KİRPİ ismindeki askeri araç, mayına karşı oldukça korumalıdır. 2,5 ton, 5 ton ve 10 tonluk taktik tekerlekleri ile yüzde 70 yerli olan imkanlar eşiğinde üretilmiş durumdadır.
Zırhlı BMC Kirpi araçları bir depo benzin ile 800km mesafeyi bulabilmektedir. Lastikler patlasa dahi tekrardan şişirilerek 40km mesafe yol alabilmektedir.

13. COBRA – ZIRHLI TEKERLEKLİ ARAÇ KOBRA

Otokar Cobra, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda, Otokar’ın araştırma ve geliştirme ekibince hazırlanıldı.
9 personel taşıyabilme kapasitesine sahip, lastik tekerlekler, 4x4 Cobra Zırhlı Aracı değişik olan farklı tipleri de üretime geçilmiştir. Cobra aracının ayrıca amfibik versiyonu da mevcuttur.

14. GÖKTÜRK MİLLİ KEŞİF UYDUSU

Göktürk Milli Keşif ve Gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu bölgesinde askeri istihbarat hedefli, yüksek görüntü çözünürlüğünün alınmasını sağlayacaktır. Uydu için 2009 tarihinde İtalyan Telespazio şirketi ile sözleşmeler imzalandı ve İtalyan şirket, Fransız savunma şirketi Thales ile beraber projeyi yürütmektedir.
Projenin Türk ortakları arasında ASELSAN, TÜBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bulunur.

15. GÖZCÜ – MİNİ İNSANSIZ HAVA ARACI

Gözcü Mini İnsansız Hava Aracı (Gözcü Mini İHA), Türkiye’nin Baykar Makine Sanayi firması ve Kale KALIP firmasınca üretilmiş olan insansız hava aracıdır.
Mini İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri için keşif ve haber alma konularında görev alması için tasarlanmıştır. Şuan TSK tarafından saha içerisinde etkin olarak kullanılır durumdadır.
Elle fırlatılıp uçurulmakta olan Gözcü Mini İHA, saatte 55 km hızı görebilmektedir.

16. HÜRKUŞ EĞİTİM UÇAĞI

TAI tarafından tasarlanan yerli uçak HÜRKUŞ, orta seviyedeki eğitimler adına hava kuvvetlerince kullanılacaktır. Yurtdışı pazarına da götürülmesi beklenen Hürkuş, gece ve gündüzleri görev yapabilme kapasitesine sahiptir.

17. İDA (İnsansız Deniz Aracı)

Global Teknik A.Ş. şirket mühendisleri ve TÜBİTAK desteği sayesinde 3 milyon dolar maliyeti olan İDA, 30 knot hızına ulaşabilen ve uydu vasıtası ile dünyanın her tarafında etkin olarak kullanılabilmektedir.
Radar, sonar, su altı kameraları, robot kollar, hafif makinalı tüfek sistemi gibi birçok fonksiyonun monte edildiği insansız deniz aracı oldukça önemli işler gerçekleştirebilecek durumda.
4 metre uzunluğu bulunan İDA (İnsansız Deniz Aracı) iddialı bir şekilde geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir.

18. KASIRGA TR-300 FÜZESİ

WS-1 roket sistemi üzerinde şekillenmiş olan 302mm çapında bulunan Kasırga TR-300 roketi; fren halkası takılı bir şekilde iken 100 km menzili bulabiliyor, fren halkasının takılı olduğu durumlarda ise 80km mesafeyi görebilmektedir.

19. MPT SİLAHI

3 ayrı ekip içerisinde 40 uzman insanın 2 yıl çalışması sonucunda ortaya çıkan şaheser, TSK’nin istemekte olduğu özellikleri barındırmakta ve yurt dışı pazarında sergilenebilecek bir modern tüfek daha hayata geçmiş oldu.
Modern Piyade Tüfeğinde de, M-16 silahının mekanizmasından türetilip özgünleştirilmiş olan bir sistem kullanılmaktadır.
4,3 kilogram ağırlığında, 88cm uzunlukta, mermi çapı 7.62mm, şarjöre 20 mermi kapasitesi verilen MPT etkili olan atış mesafesi 400 metreyi bulabilmektedir.

20. PARS ZIRHLI MUHAREBE ARACI (Zırhlı Savaş Aracı)

Pars 8x8 adı verilmiş olan yeni nesil tekerlekli zırhlı araçlar, Pars 6x6 modeli de üretilmiş durumdadır.
Araç motoru ön yerine orta kısımlara yerleştirilip yük dağılımı için oldukça avantajlar sağlamış durumdadır. Aracın ön ve arkasında bulunan kameralar sayesinde görüş açıları da geniş tutulmaktadır.

21. TÜBİTAK AKILLI BOMBA


Tübitak’ın akıllı bombaları, uçaklardan atılmakta olan bombalara güdüm yeteneğini kazandırmaktadır. HGK geliştirilip 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını da akıllı hale dönüştürmektedir.

karaman karaman haber ülkemizde üretilen silahlar milli silahlar askeriye silahları