2156 DEAŞ'lı, 321 PKK/PYD'li Terörist Öldürüldü - Karaman Haberi

2156 DEAŞ'lı, 321 PKK/PYD'li Terörist Öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı dahilinde bugüne kadar 2 bin 156 DEAŞ ve 321 PKK/PYD'li terörist etkisiz hale getirildi.

2156 DEAŞ'lı, 321 PKK/PYD'li Terörist Öldürüldü

 

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içinde bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen mücadele ile Fırat Kalkanı Harekatı'na ait bilgi verildi.

Buna göre, 19-26 Ocak tarihlerinde bölücü terör örgütünün daimi barınma alanı ve yurt içine geçiş rotası olarak kullanması nedeniyle büyük ehemmiyet taşıyan bölgeleri teröristlerden temizlemek ve kış tertiplenmesini kısıtlamak emeliyle başlatılan operasyonlara ara vermeden devam edildi.

Diyarbakır Lice, Şırnak Küpeli Dağı ve Beytüşşebap, Tunceli merkez Bali Deresi, Bitlis merkez Sini Deresi ve Ağrı Doğubayazıt bölgelerinde orta çaplı operasyonlar gerçekleştirildi.

Operasyonlarda 12 terörist tesirsiz hale getirilirken, 27 el yapımı patlayıcı, 4 biksi hafif makineli tüfek, 2 kanas keskin nişancı tüfeği, 37 piyade tüfeği, 6 silah, 8 el bombası, 541 kilogram amonyum nitrat, çok miktarda fark çap ve cinste mühimmat ile el yapımı patlayıcı için kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirildi.

Diyarbakır Lice'de 16, Bitlis Sini Deresi bölgesinde 14, Tunceli merkez Bali Deresi ve Nazımiye bölgelerinde 31, Batman Hasankeyf'de bir olmak üzere toplam 62 sığınak, barınak ve mağara ile çok miktarda hayat ve gıda maddesi, örgütsel doküman bulunarak imha edildi, sığınak, barınak ve mağaralar kullanılamaz hale getirildi.

Bölücü terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından uyuşturucu imalatı, ticareti ve kaçakçılıkla mücadeleye yönelik operasyonlar ve sınır hattında alınan önlemler neticesinde 2 bin 184 kilogram kubar esrar, 2 bin 620 kilogram toz esrar ve 255 bin 370 paket kaçak sigara ele geçirildi.

Tesirli hudut denetim ve kontrolleri neticeninde hudutlardan yasaya aykırı yollardan geçmeye çalışan 5 bin 329 kişi yakalandı.

BUGÜN 18 HEDEF VURULDU

Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, terör örgütü DEAŞ'a ait 18 hedef, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar tarafından tertip eden hava harekatıyla imha edilirken 14 terörist öldürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 158 gündür sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, Türk Hava Kuvvetleri, Bab ve Bzagah bölgelerinde belirleyen terör örgütü DEAŞ'a ait 18 hedefe yönelik hava harekatı tertip etti. Harekatta savaş uçakları tarafından bombalanan 17 bina ve 1 silah deposu imha edildi. Gün içerisinde yürütülen operasyonlarda DEAŞ üyesi 14 terörist tesirsiz hale getirilirken belirleyen 62 el yapımı patlayıcı ise kontrollü olarak imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan harekatın son vaziyetine ait yapılan bilgilendirmede şöyle denildi: "Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Bab ve Bzagah bölgelerinde belirleyen 18 DEAŞ hedefine yönelik tertip eden hava harekatı neticeninde, barınma kasıtlı kullanılan 17 bina ve 1 silah deposu imha edilmiştir. Gün içinde, icra edilen harekat dahilinde 14 DEAŞ üyesi tesirsiz hale getirilmiştir. DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan, patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 62 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 3.000 344 el yapımı patlayıcı ve 55 mayın kontrollü olarak tesirsiz hale getirilmiştir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve sınır bölgemizde güvenlik rizikosu doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen ortak yönetim harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü önlemi almakta ve bu konuda en yüksek hassasiyet göstermektedir."

Kaynak:Milliyet

karaman karaman haberi bugüne kadar öldürülen terörist sayısı tsk kaç terörist vurdu