Dolar düşer mi, düşerse nereye kadar? - Karaman Haberi

Dolar düşer mi, düşerse nereye kadar?

Hafta boyunca rekor üstüne rekor kıran Dolar/TL'nin tekrardan 3.00 seviyesinin altına düşüp düşmeyeceği yatırımcıların en çok sorduğu soruların başında geliyor.

Dolar düşer mi, düşerse nereye kadar?

 

Doların sert yükselişi sonrası TCMB beklentileri değişime uğrayabilir. Haber gerçekleşecek PPK toplantısında  Merkez Bankası kurdaki sert yükseliş sebebiyle faiz indirimlerine ara verebilir. Bu durum TL varlıklarını yükselten bir etki yaratabilir ve Dolar'da tansiyonu bir miktar düşürebilir.

 

ABD verilerinin beklentileri karşılamasından dolayı bir yükseliş görüyoruz. Bu haftayı bitirirken ABDtarafında açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları, perakende satışlar, ÜFE ve Michigantüketici güven endeksi gibi veriler takip edilecek. Bu veriler beklentileri karşılamazsa piyasa bir düzeltme sürecine girebilir. Dolayısıyla ABD verilerin seyri yine ön planda olacak. Aynı zamanda Çin tarafında önümüzdeki hafta açıklanacak büyüme rakamı hareketlilik yaratabilir. Çin'de açıklanacak 3.çeyrek büyüme rakamı eğer beklentileri karşılamazsa Asya kaynaklı piyasalarda bir türbülans görebiliriz. Bu da FED'in faiz artırımına gitme konusunda temkinli olmasına sebep olabilir.

Bu akşam açıklanacak FED tutanaklarından da yine Aralık ayına ait sinyallerin gelmesi bekleniyor. Fakat notlarda güvercin tonda mesajlar çıkarsa ve FED'in Aralık ayında dahi faiz artırımına gitme ihtimali azalırsa, bu TL varlıkları üzerinde rahatlama yaratabilir.

Teknik grafiğe göre Dolar/TL'de dip 3.02

Teknik grafiğe baktığımızda kurda yükseliş trendinin korunduğunu görüyoruz. Fakat dipler yükseldiği için, 3.0650 – 3.0500 destek bölgesi yakından izlenebilir. Bu seviyeler aşağı yönlü kırılırsa uzun vadeli trend bozulacağından kurda gevşeme görebiliriz. Fakat uzun vadeli FED kaynaklı riskler hala masada olduğu için kurda kalıcı bir düşüş beklenmiyor. Yukarıdaki senaryolar gerçekleşirse teknik olarak düşüşler 3.0350-3.0200'lerde durabilir ve yeni alımlar buralardan gelebilir.

Neden Yükseliyor?

Yeni haftaya zirvede başlayan Dolar/TL hem içeriden hem de dışarıdan kaynaklı gelişmelerden dolayı güçlü seyrini koruyor. Küresel piyasalarda devam eden FED baskısı, bir çok ürünü Dolara karşı zayıflatırken, Dolar endeksi son 3 ayın zirvesini gördü. Doların bu yükselişinde, içeriden erken seçim söylentileri, kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimi sonrası oluşan negatif havanın sürmesi ve petrol yükselişinin Türkiye'nin Cari Denge üzerinde baskı yaratması gibi sebepler ön plana çıkıyor. Dışarıda ise beklentileri karşılayan ABD veriler ve Clinton'ın ABD seçimleri öncesinde Trump'a karşı kurduğu üstünlük sebepler olarak gösterilebilir.

 

 www.karamanhaberi.com