Bunları Yapmadan Kesinlikle Telefonunuzu Satmayın - Karaman Haberi

Bunları Yapmadan Kesinlikle Telefonunuzu Satmayın

Cep telefonlarınızı satmadan önce bunları mutlaka yapın daha sonra başınız ağrımasın.

Bunları Yapmadan Kesinlikle Telefonunuzu Satmayın

 

Günümüzde çok sık kullanılan akıllı telefonlar veya tabletler yenileniyor, değiştiriliyor. Ancak elden çıkan cihazların kullanıcıları, verilerin yabacı şahısların eline geçmesini önemsemiyor yada dikkat etmiyor. Oysa günümüzün akıllı telefonları şahsa ilişkin çok fazla kişisel bilgi içeriyor.

TELEFON ÜZERİNDEN HANGİ BİLGİLERE ULAŞILABİLİR?

Alışveriş, bankacılık ve sosyal ağ gibi uygulamaların hesapları, kredi kartı bilgileri, kişisel bilgiler, fotoğraflar, videolar, yer bilgisi içeren görseller, fatura detayları, web gezinme geçmişi, Wi-Fi bağlantı geçmişi, çeşitli hesaplara ait oturum açma bilgileri vs. liste uzayıp gidiyor. Bütün bu bilgiler siber suçlunun, cihaz sahibine karşı saldırı düzenlenmesi için yeterde artar bile. Hatta bu bilgiler gerçek bir suçlunun eline geçerse sahtecilik, gasp ve cihazın sahibine yönelik şantajla bile sonuçlanabilir. Bu yüzden önlem almak cihaz sahiplerinin başlıca görevlerinden.

Öncelikle dosyalarınızı silin ama kilit soru şu:

Bir dosyayı sildiğinizde saklanan veri gerçekten siliniyor mu?

Ne yazık ki hayır!

Birçok elektronik cihazda bir dosya silmek demek aslında sisteme bir dahaki sefere dosya yazılması gerektiğinde önceki dosyanın üzerine yazabileceğini söylemekten ibaret. Fakat sonraki yazma işlemi gerçekleşinceye kadar veri, fiziksel olarak bit hali ile saklanıyor ve gerektiğinde kurtarılabilir durumda bulunuyor. Bu tür silme işlemlerine mantıksal silme adı veriliyor ve hemen tüm işletim sistemleri bu yöntemle çalışıyor.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre Apple ve BlackBerry cihazlarda gerçekleştirilen fabrika ayarlarına dönme işleminde veriler, fiziksel olarak geri döndürülemeyecek şekilde siliniyor. Fakat çoğu Android işletim sistemli cihaz bu kadar şanslı değil, fabrika ayarlarına dönüldükten sonra bile veri kurtarılabiliyor.

Araştırmacılara göre bunun nedeni, 'Apple ve BlackBerry'nin donanımları üzerinde daha çok kontrol sahibi olması' olarak açıklanıyor. Bahsettiğimiz gibi iOS kullanıcıları için fabrika ayarlarına dönmeleri yeterli.

Android kullanıcıları ne yapmalı?

Verinin tekrar kurtarılabilmesini engellemenin en basit yolu fabrika ayarlarına döndürmeden önce cihazı şifrelemek. Bu şekilde birileri cihazın fiziksel kopyasını bile oluşturabilse üzerindeki bitler hiçbir şey ifade etmeyecektir. Tüm bunlar, cihazı yeni satın alan ya da kullanan kişi için, cihazın kullanımı açısından da sorun oluşturmayacaktır.

Peki akıllı telefonunuzu nasıl şifreleyeceksiniz?

Android cihazınızı şifrelemek için Ayarlar > Güvenlik > Şifreleme menüsüne gidebilirsiniz.

Ayrıca sıfırlama seçenekleri de Ayarlar > Yedekleme & Sıfırlama > Fabrika ayarlarına sıfırla menüsünde bulunuyor.

Son olarak da SIMKart ve MicroSD kartları da çıkarmayı unutmayın. Bu şekilde cihazı gerçekten temizlemiş ve kişisel verileri korumuş olursunuz.

karaman haberi karaman haber karaman haberleri Apple BlackBerry cihazlar iOS Android cihaz veri koruma akıllı telefon